نحوه ویرایش قالبهای افترافکت
عکس برای مقاله نحوه ویرایش پروژه های آماده افترافکت

نحوه ویرایش قالبهای افترافکت

در اینجا می خواهیم نحوه ویرایش  قالبها و پروژه های آماده افترافکت را به شما کاربران و طراحان عزیز آموزش دهیم.

دلایل نیاز به موشن گرافیک برای تبلیغات:

گاهی اوقات کارفرمایان برای تبلیغات برند و کسب و کار خود نیاز به طرحهای تبلیغاتی کوتاه و مختصر و البته کارآمد و گویا دارند. همانطور که در مقالات قبل نیز گفته شد در سال 2020 تمامی کسب و کارها به سمت آنلاین شدن پیش خواهند رفت و تبدیل به کسب و کارهای آنلاین خواهند شد. لذا تمامی آنها نیازمند تیزرهای تبلیغاتی و یا همان موشن گرافیک های تبلیغاتی خواهند بود. بنابراین یکی از سفارشات ایشان و کارهای پرسودی که به طراحان سپرده می شود تولید موشن گرافیک های تبلیغاتی و عمدتا کوتاه جهت برندسازی و تبلیغات خواهد بود. در این میان ساخت تیزرهای تبلیغاتی با نرم افزار هایی همچون افترافکت بسیار زمانبر خواهد بود.

راه حل:

یکی از انتخابهای خوب هم برای طراحان و هم کارفرمایان استفاده از قالبها و پروژه های آماده افترافکت می تواند باشد. این کار دو مزیت دارد. یک مزیت آن صرفه جویی در وقت و هزینه خواهد بود برای کارفرمایانی که قصد سفارش موشن گرافیک با هزینه مناسبی دارند. دومین مزیت برای طراحان می باشد که با صرف کمترین وقت می توانند بیشتر به کیفیت و خلاقیت در طرح خود بپردازند و در نهایت محصولی با هزینه منطقی تر و البته با کیفیت تولید نمایند.

همانطور که محبوبیت افترافکت بیشتر میشود، استفاده از قالبهای آماده برای تغییر و بهتر نمودن پروژه های ویدیویی نیز بیشتر می شود. از آنجاییکه افترافکت یک ویرایشگر غیر تخریبگر ویدیویی و همینطور برنامه ای برای ساخت انیمیشن می باشد، خیلی راحت میتوانید انواع قالبها را بدون صدمه ای بر فایلهای اصلی پروژه امتحان و ایجاد کنید. این تجربه اعمال افکت و سکانس انیمیشن را در ویدیوهای شما آسان تر می کند.

نتیجه:

بنابراین بسیاری از طراحان نیاز به آموزش ویرایش پروژه های  آماده افترافکت جهت ساخت ویدیوهای تبلیغاتی برای کارفرمایان خود دارند. لذا در اینجا ضمن معرفی برخی سایتها برای دانلود قالبها و پروژه های آماده افترافکت، جهت آموزش نحوه ویرایش و سفارشی کردن قالبها و پروژه های آماده افترافکت به شما طراحان عزیز، ویدیویی آموزشی قرار داده ایم. در وبسایت مداد جادو نمونه های زیادی از قالبها و پروژه های آماده افترافکت بصورت رایگان جهت استفاده کاربران سایت و طراحان عزیز قرار داده شده است. این پروژه ها در بخش فروشگاهپروژه های موشن گرافیک – قرار داده شده اند که به راحتی برای همگان قابل استفاده خواهد بود.

سایتهایی برای دانلود رایگان/غیررایگان قالبهای آماده افترافکت:

www.elements.envato.com

www.motionarray.com

www.motionelements.com

www.videohive.net

نحوه ویرایش پروژه های آماده افترافکت:

ویرایش این قالبها و پروژه های آماده افترافکت بسیار ساده، اما در عین حال زمانبر و نیازمند حوصله، دقت و البته خلاقیت می باشد. در اینجا سعی شده است که به ساده ترین شکل ممکن ویرایش این فایلها را به شما آموزش دهیم.

در ابتدا شما از سایتهای معرفی شده در بالا می توانید بر حسب نیاز خود و یا سفارش کارفرمای خود یک موشن گرافیک مناسب را انتخاب و دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید.

محتویات فولدر دانلودی:

پس از اکسترکت کردن، در پوشه موجود می بایست، پوشه ای با نام after effects  را باز نموده و بر روی فایل با پسوند “aep.” دابل کلیک کرده تا پروژه در نرم افزار افترافکت باز شود.

پس از باز شدن ممکن است با اخطار و یا اعلانهایی مربوط به نوع فونتهای استفاده شده در آن پروژه و یا نصب نبودن برخی پلاگینهایی که ممکن است آن پروژه خاص جهت اجرا به آنها نیاز داشته باشد مواجه شوید. برای همین منظور معمولا در فولدرهای دانلودی فایل متنی با عنوان fonts و help وجود دارد که نام فونتهای استفاده شده در پروژه را به شما نشان می دهد و همچنین پلاگینهای خاصی که خارج از محیط نرم افزار ممکن است به آنها نیاز داشته باشید، و شما می بایست قبل از اجرای فایل از وجود و نصب آن فونتها و پلاگینها در سیستم خود اطمینان حاصل کنید و در صورت نداشتن آن فونتهای خاص و یا پلاگینها، آنها را نصب نموده و سپس برای اجرای فایل اقدام کنید.

در این آموزش از پروژه ای استفاده کردیم که یک تیزر تبلیغاتی لوگو با عنوان شرکت و پیام اختصاصی آن شرکت می باشد و تنها به فونت farnaz نیاز دارد و برای اجرا به هیچ گونه پلاگینی خارج از نرم افزار افترافکت نیاز ندارد.

پس از اجرا و رفع اعلانهای مربوط به فونت و یا پلاگین(در صورت نیاز) بخشهای مختلف این پروژه را در پنجره بالای سمت چپ نرم افزار مشاهده می کنید. تمامی قالبها و پروژه های آماده افترافکت بخشی به نام edit comps (مطابق شکل زیر) دارند. که همانطور که در شکل پیداست، سه بخش دیگر با عناوین:

edit logo

edit photos

add music و

زیرمجموعه edit comps هستند. و در واقع این زیرمجموعه ها همان لایه هایی هستند که ما می توانیم عکس، لوگو و موزیک مورد نظر خود را جایگزین کرده و ویدیوی شخصی خود را تولید کنیم.

1-1
نمایش لایه های قابل ویرایش و غیرقابل ویرایش فایل پروژه آماده افترافکت
1-1
نحوه ویرایش محتوای هر لایه

با کلیک بر روی هر کدام از این سه لایه می توانید همان لایه را فعال کرده و در پنجره پایین سمت چپ محتویات آن لایه و کنترل آن را مشاهده نموده و تغییرات لازم را اعمال نمایید. برای جایگزینی عکس، لوگو و موزیک مورد نظر خود ابتدا باید در  همان پنجره بالایی سمت چپ یک جای خالی رایت کیلیک کرده و گزینه import و سپس file را انتخاب کنید و از مسیر ذخیره شده فایلهای اختصاصی خود را در این پروژه فراخوانی کرده تا بتوانید آنها را جایگزین نمایید.

جایگذاری:

پس از وارد کردن لوگو، عکس و موزیک خود، آنها را در حالتی که لایه مربوط به آنها در حالت انتخاب قرار دارد می بایست درگ کرده و در پنجره پایین سمت چپ بیندازید. با این کار فایل شما جایگزین شده و بعد از اتمام جایگذاری و بستن تمام لایه های فعال شده در پنجره سمت چپ پایین، و کلیک بر روی render comps از پنجره بالا سمت چپ و سپس زدن دکمه space کیبورد می توانید از موشن نهایی رندر گرفته و ایرادات کار خود را متوجه شده و در صورت نیاز آنرا برطرف نمایید.

خروجی:

پس از اتمام کار فایل خود را ذخیره کرده و یک خروجی با پسوند avi میگیریم. این مرحله مطابق شکل زیر انجام می شود:

1-1
شیوه خروجی گرفتن و ارسال فایل
1-1
تعیین فرمت AVI برای خروجی

از منوی فایل انتخاب گزینه export و سپس add to render queue، در پنجره باز شده در قسمت سمت چپ پایین، انتخاب مسیر ذخیره فایل خروجی (output to)، انتخاب نوع خروجی (output module) ( که انتخاب فرمت avi  توصیه می شود) و تنظیمات مربوط به کیفیت فایل خروجی ( render setting) ( که در حجم فایل تولید شده خروجی نقش اصلی را بازی می کند).

رندرگیری و خروجی نهایی:

پس از اتمام مراحل بالا می توانید با حوصله منتظر اتمام عملیات رندرگیری شوید چرا که بسیار زمانبر خواهد بود حتی برای پروژه های کوچکی همچون مثال اخیر.

1-1
لایه های افکت اعمال شده قابل شخصی سازی می باشند

پس از اتمام کار و مشاهده رندر می بینید که در این پروژه در هنگام رندر در زمانهای مختلف لایه های رنگی خاصی تا تکمیل شدن نمایش لوگو مشاهده می شود که تمامی این لایه ها مطابق سلیقه شما قابل تغییر می باشند.

پس از اتمام رندرگیری و ایجاد فایل خروجی با پسوند avi خواهید دید که حجم فایل بسیار سنگین می باشد. لذا برای کاهش حجم ویدیوی تولیدی و البته حفظ کیفیت می توانید از نرم افزارهایی مانند hand brake استفاده کنید و فرمت mp4 که برای یک ویدیو مناسب می باشد را انتخاب کرده و خروجی بسیار کم حجم را بدست آورید. از آنجا که این تیزرهای تبلیغاتی معمولا در وبسایت، شبکه های اجتماعی برای تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند لذا باید حتما دارای حجم قابل بارگذاری و آپلود در این محیطها باشند.

تمام این مراحل را می توانید در ویدیوی آموزشی که در زیر قرار داده ایم مشاهده نمایید. امیدوارم از دیدن این ویدیو لذت ببرید و بتوانید به بهترین شکل ممکن، حداکثر استفاده را از آن داشته باشید.

مدیر سایت

با سلام و وقت شما بخیر؛ من پروین بی نایی هستم و خوشحال میشم که بتونم به شما دوست عزیز کمک کنم و از اینکه به من اعتماد میکنید و تبلیغات خودتون جهت توسعه کسب و کارتون رو به من می سپرید بی نهایت سپاسگذارم و همه تلاش خودم رو میکنم تا بتونم رضایت شما رو کاملا جلب کنم. من یک کارشناس ارشد مهندسی مکانیک هستم و در سازمان محیط زیست خدمت میکنم. از اونجا که کار طراحی مهندسی انجام میدم و به طراحی گرافیکی هم علاقه مند بودم تصمیم گرفتم که بصورت حرفه ای طراحی رو دنبال کنم و با ایده و خلاقیت خودم بتونم طرحهای زیبایی که بتونه باعث توسعه کسب و کار مشتریانم بشه خلق کنم. و اکنون خوشحالم که تونستم به این هدف برسم. بنده در زمینه تبلیغات گرافیکی توانایی طراحی کارت ویزیت، لوگو، بنر، تراکت، پوستر، کاتالوگ، بروشور، ست اداری، کارت شناسایی، کارت تبریک، کارت دعوت، آگهی تبلیغاتی، ساخت موشن گرافی و ساخت آلبوم عکس حرفه ای رو دارم. همچنین در زمینه طراحی مهندسی توانایی انجام پروژه های نقشه کشی با اتوکد بصورت دو بعدی و سه بعدی رو دارم. در زمینه مشاوره در امور دریایی، دریانوردی و انواع شناورها، همچنین مسائل محیط زیستی میتونم به شما کمک کنم چون در این زمینه ها نیز تجارب زیادی دارم. چون دوست دارم که بتونم سفارشات زیادی رو بگیرم یه پیشنهاده خوب دارم. من برای طراحی فقط مبلغ ناچیزی رو بعنوان پیش پرداخت از شما دریافت میکنم و فقط در صورت کسب رضایت صد در صدی شما مابقی وجه رو دریافت خواهم کرد. بنابراین به شما این اطمینان رو میدم که از اینکه به بنده سفارش بدید هرگز پشیمون نخواهید شد. از اینکه وقت گذاشتید و رزومه من رو مطالعه کردید از شما ممنونم. تحصیلات • لیسانس مهندسی دریا- کشتی سازی از دانشگاه خلیج فارس بوشهر • فوق لیسانس مهندسی مکانیک- تبدیل انرژی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران سوابق کاری • کارمند اداره محیط زیست عسلویه(کارشناس بررسی آلودگی هوا و جو) • طراحی سایت فروشگاهی مداد جادو • طراحی تبلیغات گرافیکی • مدیر مرکز آموزش دریانوردی دریای دور • انجام پروژه های نقشه کشی با اتوکد نرم افزارهایی که بلدم: • AUTOCAD 2D & 3D • COREL DRAW • PHOTOSHOP • AFTER EFFECT • PREMIER • ILLUSTRATOR • AUDIOTION • MICROSOFT OFFICE • GIS & AEROMOD • SIMAPRO • AUTOSHIP علایق شخصی • مطالعه • شنا • موسیقی • نقاشی و طراحی

Leave a Reply